Jaskinia wiatru – Cueva del Viento – marzec 2023

Jedną z ciekawszych atrakcji Teneryfy jest Cueva del Viento czyli słynna jaskinia wiatru. Ta powstała przed 27 tysiącami lat, na skutek wybuchu wulkanu Pico Viejo jaskinia ma ponad 17 kilometrów długości (chodzi o fragmenty odkryte i zbadane) i 7 otworów wejściowych. Została uformowana przez lawę bazaltową. Swoją nazwę zawdzięcza występującym w jej wnętrzu silnym prądom powietrza. Jest również znana ze swojej unikalnej geomorfologii – jej galerie i korytarze składają się z trzech poziomów lawy nałożonych na siebie. Taki trzypoziomowy układ jest niespotykany w innych miejscach na świecie. We wnętrzu Jaskini Wiatru znajdziemy bogactwo wytworów zastygłej lawy takich jak stalaktyty, tarasy, wodospady i jeziora. We wnętrzu jaskini panuje stała temperatura wynosząca 18 stopni. Jej korytarze łączą się z innymi systemami jaskiń takimi jak Cueva Belen, Cueva del Sobrado, Cueva de las Breveritas. W 1998 roku Cueva del Viento została uznana za specjalny rezerwat przyrody.  Cały system nie został jeszcze całkowicie zbadany m. in. dlatego, że część korytarzy znajduje się pod terenami prywatnymi i wstęp do nich jest zabroniony. We wnętrzu Jaskini Wiatru odkryto 190 gatunków zwierząt głównie bezkręgowców. 48 gatunków to troglobionty czyli organizmy przystosowane do życia tylko w jaskini. Występuje tutaj m.in. Loboptera Subterranea czyli karaluch pozbawiony oczu.


DOJAZD
Żeby rozpocząć zwiedzanie Cueva del Viento należy dojechać do miejscowości Camino los Piqutes oddalonej o 6 kilometrów od Icod de los Vinos. Dojazd z odległego o 24 kilometry  Puerto de la Cruz zajął nam około 30 minut. Jechaliśmy najpierw trasą TF-5, a następnie lokalna, bardzo wąską drogą, która pięła się do góry pod kątem niemal 40 stopni. Wypożyczony samochód rzęził straszliwie, ale jakoś udało nam się dotrzeć do budynku Centro de Visitantes, gdzie miało się zacząć zwiedzanie jaskini. Na szczęście nikt nie jechał z naprzeciwka, bo trudno mi sobie wyobrazić manewr wymijania na takiej drodze. Samochód zostawiliśmy na parkingu, który znajdował się tuż obok Centrum dla Odwiedzających.
ZWIEDZANIE
Zwiedzanie Cueva del Viento trwa mniej więcej dwie godziny. Długość trasy wynosi około kilometra z czego 200 metrów znajduje się wewnątrz jaskini. Należy dokonać wcześniejszej rezerwacji na stronie https://cuevadelviento.net/en/the-visit/  Cena biletów w marcu 2023 wynosiłą 20 euro za osobę dorosłą oraz 8,5 euro za dziecko od 5 do 12 lat (młodsze dzieci nie są wpuszczane do jaskini). Cueva del Viento można zwiedzać między 9-tą a 16-tą, a wizyty można rezerwować na 10-tą, 11-tą, 13-tą i 14-tą. Wejście do jaskini możliwe jest tylko z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy we wspomnianym już wcześniej Centro de Visitantes, gdzie pani przewodnik najpierw zapoznała nas z procesem powstawania jaskiń, w szczególności tych lawowych, a także przedstawiła nam informacje na temat fauny i flory znajdującej się w jaskini. Po części teoretycznej każdy otrzymał kask wraz z czołówką, a następnie wsiedliśmy do busa, który podwiózł nas w okolice otworu wejściowego. Po zejściu kilka metrów do dołu po metalowych schodach przeszliśmy przez kilka krótkich korytarzy i podeszliśmy pod drugi zakratowany otwór. Następnie tą sama drogą wróciliśmy do samochodu. Przy samym wyjściu z jaskini przewodniczka pokazała nam jeszcze jako ciekawostkę skamienielinę kompletnie białego pająka. Byliśmy trochę zawiedzeni, bo w czasie całej wizyty więcej było opowiadania i oglądania filmów o jaskiniach niż samego zwiedzania Cueva del Viento. Mimo wszystko uważam, że Jaskinia Wiatru jest miejscem wartym zobaczenia.